Makuja ja musiikkia eri puolilta maailmaa Tuirassa. Yhteiseen pöytään -tapahtuma diakonian päivänä 1.9.2026 kutsuu nauttimaan ja viihtymään yhteisen pöydän ääreen.
Lämpimästi tervetuloa tiistaina 1.9.2026 kello 16–19 Tuiran kirkolle. Kaikille avoin maksuton ruokailu ja makumaistiaiset maailmata ovat tarjolla Suvantosalissa, kulku A-ovesta. Ohjelmassa on musiikkia ja tanssia, eri kulttuureista. Tapahtumassa on mukana Tuiran nalle ilahduttamassa lapsia. Ruokaa tarjolla niin kauan kuin sitä riittää. Ruokaa varattu 200 annosta, 1 annos/maistiainen per tulija.
EN: Warmly welcome to enjoy a shared meal on Tuesday, September 1, 2026 from 4–7 p.m. at Tuira Church. Free food and tastings open to all people in the church, entrance through door A. There will also be music and dance from around the world. Food availble while supplies last, 1 serving/tasting per person.
Yhteiseen pöytään on yhteisöruokailu, joissa tarjotaan maksuton ateria kaikkien Oulun seitsemän seurakunnan alueella samana päivänä 1.9.2026. Päivä on valtakunnallinen diakonian viran päivä. ”Yhteinen pöytä Oulu2026 -yhteisöllisyyttä ja kohtaamisia diakonian päivänä” -ohjelma on osana virallista Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden kulttuuriohjelmaa. #oulu2026
Järjestäjä
Tuiran seurakunta
-
Johtava diakonian viranhaltija
Heli MattilaTuiran seurakunta | Diakoniatyöntekijä
-
Diakoniatyöntekijä
Pirita SatomaaTuiran seurakunta | Diakoniatyöntekijä
Koskela, Toppila, Alppila, Taskila, Niittyaro, Simpsi
-
Diakoniatyöntekijä
Sami RiipinenTuiran seurakunta | Diakoniatyöntekijä
Rajakylä, Taskila, Pateniemi ja Herukka
Sijainti
Tuiran kirkko
90500 Oulu