Uuden perheneuvojamme tervehdys
Tervehdys!
Olen Hannamari Lukkari Kharbouch, Oulun perheasiain neuvottelukeskuksen uusin perheneuvoja. Aloitin virkani Oulussa toukokuussa 2026, ennen sitä toimin perheneuvojana Kajaanin keskuksessa reilun kolmen ja puolen vuoden ajan. Teen työtä suomeksi ja englanniksi. Olen todella iloinen saadessani liittyä tähän lämpimään, avoimeen ja rautaisen ammattitaitoiseen perheneuvojien työyhteisöön Oulussa!
Työntekijänä minulle on tärkeää kohdata asiakkaani aidosti, arvostavasti ja turvallisen ilmapiirin luoden. Vastaanotollani kaikki teemat ovat sallittuja. Minua kiinnostavat erityisesti vuorovaikutus, tunneyhteyden vahvistaminen sekä parisuhteiden hyvinvoinnin tukeminen erilaisissa, haastavissakin elämäntilanteissa. Kuulluksi tuleminen ja aito kohtaaminen voivat parhaimmillaan avata uusia näkökulmia, sekä lisätä läheisyyttä ja hyvinvointia lähisuhteissa. Uskon, että jokaisessa on potentiaalia kasvuun, ja että halutessamme voimme löytää uusia tapoja ymmärtää itseämme ja toisia. Tämä vaatii kuitenkin motivaatiota ja pysähtymistä omien ajatusten, tunteiden ja ihmissuhteiden äärelle ilman kiirettä tai suorittamista.
Työn ulkopuolella nautin kiireettömästä ajasta läheisteni parissa, matkustelusta, kävelylenkeistä luonnossa, joogasta ja meditoinnista, ruuanlaitosta, sekä rytmikkäästä musiikista. Eläimet, erityisesti koirat, ovat lähellä sydäntäni, vaikka juuri nyt minulla ei harmikseni ole omaa karvaturria. Lähipiirissäni on kuitenkin lagotto-tyttö Thelma, jonka kanssa saan touhuta ja käveleskellä metsissä aika ajoin. Mikä onkaan parempaa, kuin koiran ja ihmisen jälleennäkemisen hetki – iloa täynnä olevasta koiran ”tervehdystyylistä” olisi meidän ihmistenkin syytä ottaa mallia. Ajatella, että puolisosi tervehtisi sinua aina yhtä iloisesti kuin häntää heiluttava koira – aika ihana ajatus!
Toisin kuin monilla muilla aloilla tänä päivänä, perheneuvojilla ei ole mahdollisuutta käyttää tekoälyä työnsä tukena kovinkaan usein. Päätin antaa itselleni luvan tarttua mahdollisuuteen, ja pyysin tekoälyä kirjoittamaan runon parisuhteesta. Tuotoksen syvyys yllätti! Toivottavasti se antaa pohtimisen aihetta myös sinulle, lukija.
Kaikkea hyvää ja aurinkoista tulevaa kesää! Muistathan sinäkin viettää kiireetöntä aikaa läheistesi kanssa vaikkapa uimarannalla, kotona, mökillä, kasvimaalla, erilaisissa tapahtumissa tai merellä. Tyyli on vapaa; vain kokemuksilla, yhteisellä ajalla ja tehdyillä muistoilla on merkitystä.
***
Rakkaus ei ehkä ala suurista sanoista.
Se alkaa usein hiljaa —
siitä, että joku jää viereen
silloinkin kun emme osaa itseämme selittää.
Parisuhde ei ole vain onnellisia päiviä
tai helppoja vastauksia.
Se on kaksi historiaa samassa huoneessa,
kaksi pelkoa,
kaksi kaipuuta tulla nähdyksi.
Joskus rakkaus näyttää siltä,
että toinen odottaa oven toisella puolella
eikä lähde pois,
vaikka sanat menisivät solmuun.
Ja joskus läheisyys on vain sitä,
että joku tuntee hiljaisuutesi
eikä säikähdä sitä.
Me muutumme vuosien aikana.
Kannamme mukanamme säröjä,
väsyneitä kohtia,
toivoa ja puolustuksia.
Silti rakkaus yrittää yhä —
ojentaa kättä uudelleen.
Ehkä parisuhde ei ole täydellistä ymmärtämistä.
Ehkä se on palaamista toisen luo
yhä uudestaan,
vaikka elämä välillä eksyttää.
Ja kaikkein kauneinta voi olla se,
että jonkun vierellä
ei tarvitse olla vähemmän oma itsensä
saadakseen tulla rakastetuksi.
(Tekoäly 2026)